You are here
rozwód 

Jak przygotować się na rozwód?

Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Jeszcze trudniejsza może być sama rozprawa rozwodowa, która kosztuje obie strony wiele nerwów. W końcu zupełnie obce osoby będą na sali sądowej zajmowały się sprawą waszego małżeństwa i decydowały o waszym dalszym życiu. Jeśli obawiasz się rozprawy, odpowiednio przygotuj się do tego wydarzenia. Wiedząc, jak przygotować się na rozwód, będziesz wiedzieć, czego się spodziewać i w jaki sposób odpowiadać na pytania sędziego.

Ustalenie przyczyny rozwodu

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny rozpadu małżeństwa. Choć może to się wydawać oczywiste, warto jednoznacznie określić powód, dla którego małżeństwo się rozpadło. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć zdradę, nałogi, przemoc domową czy niezgodność charakterów. Zastanów się także nad tym, które z was jest odpowiedzialne za rozpad małżeństwa i czy przypadkiem wina nie leży po obu stronach.

Orzeczenie o winie?

Rozwody mogą kończyć się wyrokiem z orzekaniem lub bez orzekania o winie. Nawet jeśli nie zamierzasz wnosić o rozwód z orzekaniem o winie, nie masz pewności, czy twój współmałżonek nie zrobi tego, by uzyskać alimenty lub opiekę nad dziećmi. Warto przygotować się na taką ewentualność i potrafić udowodnić, że nie ponosisz winy na rozpad małżeństwa. Jeśli z kolei zamierzasz wnieść pozew o rozwód z orzekaniem o winie, zadbaj o to, by dostarczyć sądowi dowody na winę współmałżonka.

Współpraca z dobrym adwokatem

Kluczową kwestią jest także skontaktowanie się z dobrym adwokatem, który nie tylko będzie profesjonalnie reprezentował cię przed sądem, lecz także zajmie się formalnościami i odpowiednio przygotuje cię do rozprawy. Jeśli miejscem twojego zamieszkania są Oborniki, Poznań, Wągrowiec lub inne miasto województwa wielkopolskiego, możesz skorzystać z usług Kancelarii Adwokackiej reprezentowanej przez adwokata Marcina Łyducha z Obornik, który specjalizuje się między innymi w prawie rodzinnym. Współpraca z adwokatem powinna być oparta na szczerości – tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że adwokat będzie przygotowany na każdą ewentualność i opracuje skuteczną strategię procesową.

Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu lub rozważasz taką opcję to pomoc znajdziesz u adwokata http://www.lyduch.pl/

O co może zapytać sąd?

Do zadań sądu należy przede wszystkim ustalenie przyczyny rozpadu małżeństwa. W przypadku par posiadających wspólne dzieci do obowiązków sądu należy również podjęcie kwestii dotyczących nieletnich. Przygotowując się do rozprawy, odpowiedz sobie na pytania, które z pewnością usłyszysz z ust sędziego:

  1. Jaka jest przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego?
  2. Kiedy miało miejsce ostatnie współżycie seksualne? (sąd musi udowodnić trwały i zupełny rozkład pożycia)
  3. Czy wciąż kochasz małżonka? Jeśli nie, od jak dawna?
  4. Czy macie wspólne dzieci?
  5. Czy wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe?
  6. Czy istnieje możliwość rozwodu za porozumieniem stron?

Twoje odpowiedzi mogą mieć wpływ na zadawanie przez sąd dodatkowych pytań. Oprócz tego prawo do zadawania pytań ma również adwokat współmałżonka. Korzystając z pomocy doświadczonego prawnika, możesz mieć pewność, że nie zostaniesz zaskoczony pytaniami i będziesz przygotowany na odparcie każdego zarzutu.

Related posts